Ružienka (rubeola)
Aká je to choroba?
Ružienka je prevažne ľahké horúčkovité ochorenie s výsypom, spojené so zdurením uzlín za ušami a v záhlaví. Inkubačný čas je v priemere 18 dní, v rozpätí 14-21 dní. Pôvodcom nákazy je vírus. Prameňom nákazy je vždy chorý človek a to od prvých príznakov ochorenia až do 7 dní po vzniku výsypu. K prenosu nákazy dochádza kontaminovaným vzduchom pri priamom styku s chorým. Závažnou komplikáciou ochorenia je poškodenie plodu, ak matka prekoná ochorenie v prvom trimestri tehotenstva. Práve pre častý výskyt tzv. vrodeného rubeolového syndrómu u detí matiek, ktoré v tehotenstve prekonali toto ochorenie, bolo očkovanie proti ružienke zaradené do pravidelného očkovania.
Je možná jeho liečba?
Keďže sa jedná o vírusové ochorenie, liečba spočíva v tlmení príznakov ochorenia.
Vyskytuje sa ochorenie na Slovensku?
Výskyt ochorení je na Slovensku veľmi nízky, zaznamenávajú sa ojedinelé prípady ochorenia u osôb, ktoré neboli proti ružienke očkované.
Je možné jeho zavlečenia z iných krajín?
Ochorenie sa vyskytuje epidemicky v cykloch v krajinách s nízkou alebo žiadnou zaočkovanosťou.
Ako možno predchádzať ochoreniu?
Účinnou ochranou pred ochorením je očkovanie živou očkovacou látkou, ktorá je obsiahnutá v kombinovanej vakcíne spoločne s očkovacou látkou proti mumpsu a osýpkam.
Je očkovanie bezpečné?
Očkovacia látka sa podáva pod kožu alebo do svalu. Po očkovaní sa môže ojedinele vyskytnúť zvýšená teplota, bolesť v mieste vpichu a ostatné príznaky, ktoré boli vymenované pri očkovaní proti osýpkam a mumpsu. Príznaky pretrvávajú 1-3 dni a väčšinou spontánne vymiznú.
Kedy sa treba dať zaočkovať?
Optimálnym vekom pre očkovanie je 1. deň po dovŕšení 14. mesiaca veku dieťaťa, teda v 15. mesiaci života. Základné očkovanie pozostáva z jednej dávky. Preočkovávajú sa deti v 12. roku života, teda po dovŕšení 11 rokov veku.