Budúce zdravie spoločnosti je v rukách súčasných lekárov
Národný imunizačný program, súčasný stav očkovania a perspektívy očkovacieho programu na Slovensku budú najdôležitejšími témami II. Slovenského vakcinologického kongresu, ktorý sa koná od 13. do 15. januára 2011 na Štrbskom Plese. Zúčastní sa ho temer 400 odborníkov zo Slovenska aj zo zahraničia a odznie na ňom viac než 50 odborných príspevkov, ktoré sa dotýkajú očkovania, prevencie a zdravia verejnosti. II. Slovenský vakcinologický kongres sa koná pod záštitou ministra zdravotníctva MUDr. Ivana Uhliarika a organizuje ho Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva, Slovenskou pediatrickou spoločnosťou, Slovenskou spoločnosťou všeobecného praktického lekárstva, Slovenskou infektologickou spoločnosťou, Fakultou verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine, Lekárskou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Vydavateľstvom SAMEDI. Prevencia očkovaním patrí k najvýraznejším medicínskym objavom. Vďaka vakcinácii a kolektívnej ochrane sa podarilo eliminovať mnohé závažné, často smrteľné ochorenia. Slovenský Národný imunizačný program bol a stále je najúspešnejším celospoločenským programom zdravotníctva na Slovensku.
„Boli by sme radi, keby si občania aj médiá utvárali názory na akýkoľvek problémy v spoločnosti vrátane očkovania na základe argumentov odborníkov, nie na základe argumentov dobrých rečníkov a manipulátorov!“ hovorí doc. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti. „Vzdelávanie lekárov vo vakcinológii je hlavným dôvodom konania kongresu, pretože lekári by mali byť pre verejnosť odborníkmi, na ktorých sa s dôverou obracajú. Do programu kongresu zaradili viaceré aktuálne problémy, ktoré vychádzajú z praxe a neraz vyvolávajú diskusie nielen medzi odborníkmi, ale aj v laickej verejnosti.“ Napríklad otázky ako ďalej s očkovaním proti inváznym ochoreniam, ako postupovať pri očkovaní proti exotickým chorobám pri narastajúcej cestovateľskej aktivite našich občanov, ako vytvoriť a optimalizovať očkovací kalendár pre dospelých a či sa vyplatí zdravotne a finančne zaviesť povinné očkovanie proti HPV.“
Kongres potrvá tri dni a jeho program je rozdelený do 10 sekcií. Na úvod si účastníci pripomenú 90 rokov vakcíny proti tuberkulóze, ktorá sa z choroby ohrozujúcej životy tisícok ľudí stala dnes na Slovensku ochorením okrajovým.
Kongres sa koná vo Vysokých Tatrách, kde sa v minulosti vďaka svojim klimatickým podmienkam a odborníkom sústreďovala liečba tuberkulózy neraz s ťažkým priebehom až nezvratným stavom. Dnes sa dokonca vedú diskusie o tom, že očkovanie proti TBC bude možno už v blízkej budúcnosti určené len ohrozeným skupinám.
Prvý deň kongresu bude venovaný súčasnému stavu Národného imunizačného programu. Slovenská republika patrí medzi krajiny so špičkovou úrovňou vakcinácie a vysokou zaočkovanosťou populácie. V súčasnom období sa však lekári – pediatri stretávajú aj s rodičmi, ktorí postupujú nezodpovedne a odmietajú očkovanie, čím ohrozujú nielen zdravie a život svojho dieťaťa, ale vytvárajú aj podmienky na šírenie ochorenia. Svoje odmietanie pritom často zakladajú na nesprávnych informáciách, a nedostatočnej znalosti problematiky očkovania. Očkovanie sa navyše odporcovia očkovania snažia vyfarbiť ako kontroverznú tému a laickej verejnosti, vrátane žurnalistov, podsúvajú zavádzajúce informácie. Skúsenosti z iných rozvinutých krajín Európy však hovoria, že lokálne epidémie očkovaním preventabilných ochorení ako osýpky sa vyskytujú práve v komunitách, ktoré sa bránia očkovaniu a vyhýbajú sa modernej zdravotnej starostlivosti z rôznych aj náboženských až sektárskych dôvodov. Každý by si mal uvedomiť, že očkovanie nie je len ochrana jednotlivca, ale aj budovanie budúceho zdravia celej spoločnosti.
V ďalších sekciách sa bude kongres venovať niektorým aktuálnym témam očkovania, ktoré sú dnes na programe dňa. V prvom rade je to zvýšený záchyt výskytu pertussis (tzv. čierny kašeľ) v populácii, ďalej otázky týkajúce sa očkovania proti besnote či invazívnym ochoreniam, rozvoju očkovania a očkovaniu dospelých. Samostatnú sekciu dostalo aj očkovanie pre cestovateľov, keďže so zvyšujúcou sa životnou úrovňou stále viac občanov Slovenska cestuje aj do krajín, kde sa môžu stretnúť s exotickými chorobami. Záverečný deň kongresu bude patriť témam očkovania z pohľadu pracovných zdravotných služieb či problematike chrípky a očkovania proti nej. Posledným bonusom bude blok, v ktorom budú naši kolegovia prezentovať skúsenosti z pracovných i turistických pobytov v exotických oblastiach, konfrontovať ich s úrovňou očkovania, hygieny, zdravotníckej starostlivosti a života u nás.
Účastníci tlačovej konferencie: MUDr. Gabriel Šimko, MPH, hlavný hygienik SR, doc. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti, prof. MUDr. Henrieta Hudečková, PhD., MPH, hlavná odborníčka MZ SR pre epidemiológiu SR, MUDr. RNDr. Ján Mikas, vedúci odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR.
Poznámka: Podrobný program II. Slovenského vakcinologického kongresu aj s menami prednášajúcich je na webovej stránke www.szu.sk a www.samedi.sk. V prípade ďalších informácií kontaktujte, prosím, doc. MUDr. Zuzanu Krištúfkovú, PhD., zuzana.kristufkova@szu.sk
Tlačová správa, Štrbské Pleso, 13. január 2011